Ki az integrál tanácsadó?

Írta: dr.Joó Antal

A „pszicho” szakmák közül többnyire tudjuk ki a pszichológus, a pszichiáter, a pszichoterapeuta, de hogy ki az integrál tanácsadó, az kevéssé ismert, hiszen egy meglehetősen új szakmáról, képesítésről van szó. Ez a képzés 2006-ban indult el,  világelsőként két amerikai egyetemen és a magyarországi MONÁSZ Felnőttoktatási Intézetben. A hat féléves kurzust Gánti Bence az Integrál Akadémia alapítója, 2011-ben akreditáltatta. Az első  akkreditált  Integrál Pszichológia képzésen résztvevő végzős évfolyam 2014 júniusában fejezte be tanulmányait. Ekkor kilenc hallgató kapott integrál tanácsadó képesítést.

Ki az integrál tanácsadó és mire jogosít az integrál tanácsadó képesítés?

Egy mondatban: Az integrál tanácsadó olyan mentálhigéniás, alternatív segítő szakember, aki a wilberi integrál pszichológia rendszerét megismerte és segítő tevékenységében azt alkalmazni képes. Kompetenciája az önismeretük, személyiségük, spiritualitásuk kiteljesedésére törekvő felnőttek integrál szemléletű életviteli, életmódbeli tanácsadására, segítésére terjed ki. (Programakkreditációs lajstromszám: PL-5973)

Több mondatban: Az integrál tanácsadó olyan mentálhigéniás, alternatív segítő szakember, aki wilberi integrál szemléletű elméleti képzést kap a nyugati pszichológiai iskolákból, pszichoterápiás eljárásokról és a spirituális irányzatokból. Gyakorlati képzése kiterjed a tiszta és terápiás kommunikációra, terápiás, segítő beszélgetésre, saját klienssel való munkára, annak szupervizióban történő feldolgozására. Részt vesz legalább háromféle (családállítás, bodywork, pszichodráma, gestalt) technikán alapuló sajátélményű önismereti és személyiségfejlesztő csoportban és a három év folyamán legalább egy alkalommal minimum 10 napos meditációs elvonuláson. Mindezen elméleti és gyakorlati képzést követően saját témában elkészíti és megvédi integrál szemléletű szakdolgozatát és vizsgát tesz a három éves elméleti és gyakorlati képzés ismeretanyagából. Ezen ismeretek birtokában képes a wilberi integrál pszichológia rendszerét alkalmazva segítő tevékenységet végezni. Kompetenciája az önismeretük, személyiségük, spiritualitásuk kiteljesedésére törekvő felnőttek integrál szemléletű életviteli, életmódbeli tanácsadására, segítésére terjed ki.

Aki arra kíváncsi, miben képződnek az integrál tanácsadók, az a következő menűpontban olvashat erről részletesebben.